משלוח חינם מעל 249 ₪

מחפשים מתנות לעובדים? כל עובדת משאבי אנוש או מנהל עובדים כבר יודעים, שהתגמול שלהם לעובדים הוא הרבה יותר מהשכר החודשי.

מבט על שוק העבודה הישראלי בשנים האחרונות מראה כי לצד התוספות המוכרות (הפרשה לקרן פנסיה, החזרי נסיעות וכו'), עובדים זוכים לקבל גם מתנות מוחשיות מפעם לפעם.

מהו המקור וההיגיון שבמנהג הזה של מתנות לעובדים? ומה הן המתנות שנהוג ומומלץ להביא לעובדים? כל זאת ועוד, בקטע הבא:

 

בשביל מה לחלק מתנות לעובדים באופן אישי?

את האידיאל שבחלוקת מתנות אישיות לעובדים יש לבחון ולהסביר משתי נקודות מבט:

העובד

 • מנקודת מבטו של העובד -  קודם כל ישנה כמובן המשמעות החומרית של המתנה; מי מאתנו היה מתנגד לאיזה מארז שי מפנק או תוספת למשכורת.
 • נוסף על כך, קבלת שי מהעבודה מהווה גילוי אמפתיה ויחס עבור העובד, אשר השהות והעיסוק בעבודה תופס נתח משמעותו מיומו. אין להקל ראש בכך, יש לזכור ששגרת העבודה היום-יומית לעיתים קרובות מונוטונית ושוחקת, ועל כן קבלת מתנה מפעם לפעם יכולה להיות שבירת שגרה מבורכת ותמריץ למצב הרוח.  

 

המעסיק

 • מנקודת מבטו של המעסיק – אמנם נראה כי יהיה עדיף למעסיק לחסוך את הוצאות המתנות לעובדיו, אך המציאות מוכיחה כי חלוקת המתנות לעובדים דווקא מטיבה עם העסק ומגדילה את תפוקת העובדים.
 • הסיבה לכך היא שהתרוממות רוחם של העובדים באה לידי ביטוי במוטיבציה שלהם, בהגדלת התפוקה ובמחויבות שלהם למקום העבודה.
 • קבלת יחס בדמות מתנות אישיות מהוו מעין שבירת היררכיה ודיסטנס בין המעסיק לעובדיו, ולפיכך מטיבה עם מערכת היחסים ביניהם ומגבירה את התחושה שהצלחת העסק היא אינטרס משותף.
 • מעבר לכך, מתנות לעובדים כבר נהיו סטנדרט עבור אנשים המחפשים עבודה, ועל כן חברה שלא מחלקת מתנות או מחלקת מתנות באיכות ירודה עלולה למנוע מעצמה גיוס של עובדים טובים. 
 • נוסף על כך, לא פעם עושים המעסיקים שימוש במתנות שהם מחלקים לעובדיהם על מנת לקדם את מקום העבודה.
 • למשל, ניתן לחלק לעובדים פריטי לבוש עם לוגו החברה מודפס עליהם, או לחלק להם מוצרים המיוצרים באותה חברה ועל ידי כך להגדיל את תפוצתה. 

מתי נהוג לחלק מתנות אישיות לעובדים?

מתנות לעובדים

רוב מקומות העובדה נוהגים לתת מתנות קטנות לעובדים בראש השנה, בפסח וחג שבועות.

מעבר לכך, נראה כי תופעת חלוקת המתנות לעובדים התרחבה גם לחגים נוספים דוגמת יום העצמאות, ט"ו בשבט, פורים או חג המולד.

בנוסף, חלוקת מתנות נהוגה גם באופן ספציפי לרגל אירועים מיוחדים בחיי העובדים. ישנם למשל מתנות לעובדים לרגל יום הולדת, חתונה או לידה.

לעיתים העובדים יזכו למתנות גם לרגל התקדמותם ושגרתם בעבודה, למשל מתנת הצטרפות או פרידה, מתנה לרגל הצטיינות או ותק.

דעת החוק הישראלי על השי לחג ומתנות לעובדים

מתנות לעובדים 2021

עצם העובדה כי החוק הישראלי מצא לנכון להתעסק בדיני מתנות לעובדים מעיד על התרחבות התופעה. עם זאת, החוק מתייחס רק למתנות הניתנות לעובדים לרגל חג הפסח או חג ראש השנה העברי. 

תחילה, יש להבהיר כי המעסיק אינו חייב על פי חוק להביא מתנה לעובדים לראש השנה  או לפסח. עם זאת, מעסיק שכבר הביא מתנות לחג לעובדים, מחויב להמשיך לעשות זאת, שכן הפסקת חלוקת המתנות תהווה הרעה בתנאי העובדים. מצב חריג נוסף הוא במקרים בהם המעסיק מחויב לתת מתנות לעובדים במועדים מסוימים על פי הסכם קיבוצי בינו ובין העובדים, אשר מחייב אותו בכך.

במקרה והמעסיק אכן מספק מתנות לעובדים, עליו לשים לב לכמה הוראות משפטיות. תחילה, עליו לתת את המתנות גם לעובדים או עובדות הנמצאים בחופשת לידה. שנית, אם מדובר בשי לחג בצורת תוספת כספית למשכורת, על העובדים לשלם מס בגין המתנה, ולכן בפועל אינם יקבלו את מלוא הסכום שהועבר אליהם כשי לעובדים לחג.

היכן ניתן למצוא מתנות לעובדים?

באופן כללי, סביר להניח שמעסיק (אלא אם כן יש לו הרבה זמן ואהבה לעובדיו) ירצה לרכוש את כל המתנות לעובדיו באופן מרוכז וסיטונאי. ברוב המקרים יהיה מדובר במתנות קטנות לעובדים (בכל זאת, צריך לאכסן אותן איפה שהוא...).

לפיכך, סביר להניח כי המעסיק יחפש מקום משתלם שיסבסד לו כמות גדולה של מתנות במחיר מופחת. לעיתים אף ייתכן והפתרון לא ימצא בסיבוב בקניון או בחנויות המוכרות, אלא באופן ישיר מהיצרנים של המתנות אותן מחפש המעסיק.

מעבר לכך, חיפוש קליל באינטרנט יניב מספר בתי עסק העוסקים באופן ספציפי במכירת מתנות לעובדים (חברת "גליליס" לדוגמא). העזרות בחברות מסוג זה יחסוך גם את ההתלבטות והשאלה איזה מוצרים נהוג להביא לעובדים כמתנות. 

מה הן המתנות המומלצות לעובדים

וכעת לחלק העיקרי – מהן המתנות הנפוצות, היעילות והמשמחות ביותר עבור עובדים? ומה הוא טווח המחירים עבור כל מתנה? 

 • ממרחיםתוספת מרעננת וטעימה לכל ארוחה! ניתן לחלק לכל עובד צנצנת או שתיים של ממרח, כאשר עלות כל צנצנת תנוע סביב כ- 20 ₪. בין הממרחים הנפוצים המומלצים ניתן לכלול ממרח זיתים, ממרח שום, ממרח ארטישוק ופסטו, ממרח לימון כבוש, ועוד ממרחים מגוונים רבים וטובים.
 • סילאן יש שיגידו שמדובר בסוג של ממרח, אך הסילאן נחשב יקר ושימושי יותר ועל כן קיבל קטגוריה משל עצמו. צנצנת סילאן ביתי המכילה 100 גרם תעלה כ- 30 ₪.
 • דבש המתנה הלעוסה ביותר (תרתי משמע) לקראת ראש השנה. צנצנת דבש המכילה 100 גרם תעלה כ- 20 ₪.
 • ריבה מתנה קטנה שתגרום להרבה רגעים מתוקים עבור העובדים. הריבות הנפוצות הן ריבת תות שדה, ריבת תפוזים וריבת אוכמניות, אך כמובן שהמגוון הוא רב. צנצנת ריבה המכילה 100 גרם תעלה כ- 15 ₪. טיפ: על מנת להישמע טוב יותר בעיני העובדים שלכם, תציגו את הריבות שהבאתם להם כ'קונפיטורות'.
 • חרוסת אם בראש השנה כיכב הדבש, לכבוד חג הפסח החרוסת היא זו שתופסת נתח נכבד מהמתנות האישיות לעובדים. צנצנת המכילה 250 גרם חרוסת תעלה כ- 16 ₪.
 • יין – מתנה שתמיד עובדת, הן בין כותלי המשרד והן מחוצה לו. טווח המחירים של בקבוק יין הוא רחב מאוד בהתאם למגוון היינות הקיימות. מחירו של בקבוק יין עולה בהתאם לאיכותו וטעמו.
 • משקאות אלכוהוליים נוספים – משישיית בירה ועד בקבוק ויסקי יוקרתי, האלכוהול תמיד יעמוד לצד מעסיק המעוניין לפנק כהוגן את עובדיו המסורים.
 • שמן זית יכול להגיע בצורת בקבוק זכוכית, בקבוק פלסטיק או פחית. מחיר בקבוק שמן זית המכיל 250 מ"ל יהיה כ- 25 ₪. 
 • שוקולדים – מתנה מתוקה, בעלת טווח אפשרויות רחב הנע מחפיסת פרלינים יוקרתית לכדור שוקולד עסיסי. יש לציין כי חשוב לבדוק האם מקבל המתנה הוא טבעוני, וכתוצאה מכך לא יוכל לצרוך שוקולד המכיל מוצרי חלב.
 • מחזיק מפתחות – לרוב יחולק במסגרת ערב גיבוש. בדרך כלל יהיה מדובר במחזיק מפתחות הנושא את שם ולוגו החברה. עלות כל מחזיק מפתחות תנוע בין 5 ₪ ל- 20 ₪.
 • לוח שנה – יחולק בראש השנה האזרחית או היהודית. לוח שנה מעוטר ומלא בציורים או צילומים נעימים למראה מהווה פתרון טוב למתנה לעובדים לראש השנה. ניתן גם להוסיף ללוח השנה אירועים משמעותיים בלוח הזמנים של החברה או לציין את תאריכי ימי ההולדת של העובדים. כדאי לבחור כבר היום מתנות לעובדים לראש השנה.
 • מוצרי קוסמטיקה תחום עתיר אפשרויות בכל מה שקשור למתנות קטנות ויעילות לעובדים. עולם הקוסמטיקה מתחלק להרבה תתי סוגים. ניתן להביא לעובדים מתנות בתחום טיפוח השיער (שמפו, מרכך וכו'), בתחום טיפוח הפנים (אפטר שייב, שפתון וכו') ובתחום טיפוח הגוף (משחות עיסוי, קרמים להרגעת העור, קרמים להיגיינה וכו'). העלויות של מוצרי קוסמטיקה לא יעלו לרוב על כ- 100 ₪ למוצר. 
 • מוצרי אלקטרוניקה – אמנם ככל הנראה לא יהיה מדובר במוצרים גדולים ויקרים כמו מחשב נייד או מסך טלוויזיה (ואם כן, כנראה שמדובר בחברה מוצלחת מאוד), אך הדומיננטיות של הטכנולוגיה בחיינו לא פסחה גם על תחום המתנות האישיות לעובדים. בדרך כלל יהיה מדובר בזוג אוזניות, דיסק און קי, מטען נייד, מיקרופון או אפילו טאבלט בעלות יחסית נמוכה שיכולים לעשות טוב על לב העובדים.
 • מוצרי לבוש – כובע גרב חמים לקראת החורף, זוג כפפות או זוג כפכפים בהחלט יכולים להיות מתנה ראויה מהמעסיק אל עובדיו. גם במקרה זה המעסיק יוכל להוסיף את שם החברה או את הלוגו שלה על מוצרי הלבוש. החיסרון במקרה הזה הוא הצורך לשאול את כלל העובדים באשר למידה שלהם. 
 • תלושי קנייה – אופציה נפוצה מאוד: מתנות לעובדים לראש השנה היא חלוקת תלושי קנייה. ניתן להשתמש בתלושים ככסף לכל דבר, אך רק בחנויות או השירותים המצוינים על התלוש. בדרך כלל, יהיה מדובר בתלושי קנייה בחנויות בגדים, קוסמטיקה, קמעונאות או אלקטרוניקה.
 • כסף – עבור המנהלים הפחות יצירתיים מביננו, או אלו שלא רוצים לקחת סיכון, ניתן לפנק את העובדים בתוספת שכר מפעם לפעם. כאמור, על תוספת השכר מתחייב העובד לשלם מס ועל כן לא ייהנה ממלוא הסכום בסופו של דבר. יש מעסיקים הבוחרים לשלם לעובדיהם סכום אחיד, ויש מעסיקים המשלמים סכומים המשתנים מעובד לעובד כתלות בגובה שכרו, מעמדו, תפקידו או אחוז המשרה שלו.

טעימה מהקטלוג

מתנה שימושית0%
80 %
מתנה חדשה0%
90 %
אוכל מיוחד / בוטיק0%
87 %
מתנות לעובדים

אבי, מתכנת בהיי טק, מספר שאצלו בחברה מרעיפים על העובדים מתנות בלי סוף.

המנכ"ל של החברה הוא כמו סנטה קלאוס. פעמים רבות אני מגיע למשרד ומחכות לי ולעמיתים שלי הפתעות קטנות – עט מעוצב, כוס קפה עם הקדשה אישית, מארז מזון מפנק לחג.

אבי גור
מתכנת בחברת היי טק

למה להסתפק רק במתנה אחת? בשביל זה יש מארז!

אז לאחר שסקרנו את שלל האופציות למתנות קטנות לעובדים, הגיע הזמן לדבר על הכוכבים האמתיים בעולם המתנות לעובדים – המארזים

מבט חטוף על שוק העובדים בישראל מראה שתפוצתם של מארזי שי המחולקים על ידי המעסיק הולכת וגוברת. מדובר בדרך כלל בסלסלות עץ עטופות בצלופן, אשר בתוכן כמה מוצרים בעלי מכנה משותף, למשל:

 • מארזים לחג – תכולתם משתנה בהתאם לחג אשר לקראתו ניתן המארז. עבור ראש השנה למשל נהוג לתת מארז הכולל דבש, יין, תפוחים ורימון, בעוד מארז לפורים יהיה למעשה משלוח מנות המכיל אזני המן, ממתקים מסוגים שונים, יין ורעשן.
 • מארזי קוסמטיקה – מארז המכיל מוצרי טיפוח וטואלטיקה מסוגים שונים. לדוגמא מארז המכיל סבון גוף, דאורדורנט, אפטר שייב וקרם ידיים. 
 • מארזי ממרחים – לשם שיפור המארז, ניתן לצרף גם קרש חיתוך או סכין מריחה לכמה צנצנות המכילות ממרחים בטעמים שונים.
סגור
עגלת הקניות שלכם (0)

עגלת הקניות שלך ריקה, זה הזמן להוסיף מוצר לעגלה ולהרגיש את הגליל מגיע עד אליך. עגלת הקניות שלך ריקה, זה הזמן להוסיף מוצר לעגלה ולהרגיש את הגליל מגיע עד אליך.0