משלוח חינם מעל 249 ₪

ראש השנה » הרבה יותר מארוחת ערב משפחתית

כנראה שאין חג מרכזי יותר יותר מראש השנה בתרבות הישראלית. החג מהווה את העמוד המרכזי עליו נשענת המסורת הישראלית כאשר הוא גורם לנו להפגש ולהתלכד כקבוצה בחוויה משותפת, אם במסגרת הקהילתית ואם בזו המשפחתית. במקרא מופיע ראש השנה תחת הכינוי "יום תרועה", יום בו ניתן להעביר מסר לסובבים אותך, הזדמנות יקרה מפז ליצור אירוע משמעותי שיחזק ויקדם את המעגלים השונים בחיינו.

החג משמש כמסורת המשפחתית החזקה ביותר, שנותן לכל משפחה לבטא את עצמה ואת הדרך שלה כחלק מהמסורת. בנוסף למסורות פופולאריות ועתיקות יומין כל משפחה נושאת איתה מסורות יחודיות שזו הזדמנות מצוינת לשמר, או אפילו ליצור מסורות חדשות שיחזקו את הזהות המשפחתית והישראלית של כל חברי המשפחה. אפשר לחקור ולגלות מסורות מעניינות מתרבויות אחרות או אפילו זרמים שונים בחברה הישראלית ולשלב אותם בערב, אפילו רק באופן חד פעמי.

ראש השנה מביא לנו הזדמנות מיוחדת לאירוע משמעותי במסגרת המשפחה ואל לנו לפספס אותה!

סימני ראש השנה

מה נשתנה? שאלה שרלוונטית גם עכשיו

 

ההבדל בין התכנסות משפחתית שגרתית וראש השנה הוא ברור. החל מהטקס המיוחד שכולל את סימני ראש השנה וכלה באירוח המושקע ובהחלפת המתנות החגיגית. המעמד הוא כה רשמי ומכובד, שווה רק לחג הפסח בחשיבותו, אבל בעוד ליל הסדר כבול לריטואל קפדני של סיפור יציאת מצרים בראש השנה יש לכל משפחה הזדמנות ליצור לאירוע תוכן ייחודי משל עצמה. חשוב שלא להחמיץ את ההזדמנות שהמעמד נותן ולתת ביטוי לערכים ותפיסות העולם אשר נמצאים במרכז חיינו.

בימים עברו כל הקהילה התכנסה יחידו בבית הכנסת והתפללו ושרו על קורות השנה הקודמת ועל ההזדמנות שהשנה החדשה מביאה איתה. בימינו נוסף דגש מיוחד על ראש השנה כסימן ללכידות קהילתית ושימור ושיפור המסורת. בימיה הראשונים של המדינה ראש השנה צוין ע"י ההישגים וההתפתחויות שהושגו בשנה החולפת על ידי ההתיישבות המתחדשת וסומלה על ידי תוצרת הארץ כדוגמת חקלאות וחלב. אפשר להמשיך את עיקרון זה ולתרגם אותו לימינו על ידי הדגשה של השינויים והאתגרים שניצבים לנו כחברה מודרנית. 

מליל הסדר אנו לומדים שארגון האירוע סביב טקס ומוטיב מחזק את המסר המשותף שאנחנו רוצים להעביר, ולכן חשוב לתכנן מראש את מהלך הערב, התוכן שנציג בו ומה אנחנו רוצים שיישאר אצל המשתתפים בסיומו, ולא רק את סדר המנות, למרות שגם זה חלק בלתי נפרד מהערב.

 

יחד: איך לשלב את כולם בטקס

 

ההתכנסות המשפחתית היא אירוע חריג בחיי היום יום שלנו, בדרך כלל כל אחד מחברי המשפחה נפגש עם אנשים בגילו עם תחומי עניין משותפים, לעומת זאת ראש השנה יפגיש 3 או אפילו 4 דורות מכל שלבי החיים, ועל ההתכנסות להכליל את כולם ולגרום להם להרגיש חלק, שהרי מטרת הערב היא לחזק את הלכידות המשפחתית והקהילתית. ערב שיתוכנן לספק תמיד את האחיינים הצעירים יתגלה כלא מנוצל עבור רוב המשתתפים, אבל ערב ללא הילדים יהיה מבוזבז, כיוון שעלינו להראות להם שהם שייכים למשפחה. לכן כדאי לשלב באירוע גם טקסים מיוחדים שישיגו את תשומת הלב של כולם, ולשלב מפעם לפעם תוכן שיעניין את המשתתפים הבוגרים, כמו שיר או סיפור שיקשרו אותם אל ההיסטוריה המשפחתית והישראלית. החופש הגדול שניתן בפורמט הערב מאפשר למארגן להיות יצירתי עם החיבורים האפשריים, ואפשר להיעזר ברשת למציאת רעיונות לפעילויות מעניינות שישתפו את כל משתתפי הערב ללא קשר לגילם.

מארזים לראש השנה

 טקס סימני ראש השנה הוא שלד טוב לאירוע, כיוון שהוא מאפשר גיוון והכנסת משמעויות חדשות ורלוונטיות לטקס, אפשרות אחת היא להביא מארזים לחג ראש השנה מיוחד עם סימנים לראש השנה חדשים ומפתיעים שיכניסו עניין לטקס. הסימנים הם גם הזדמנות להדגיש את הערכים החשובים לנו, כמו להראות שחשוב לתמוך באנשים עם צרכים מיוחדים ולהביא לארוחה מארז מבית גליליס .

המשפחה כעם: כיצד לייצג את המסורת היהודית במסגרת המשפחתית 

 

בשיר המיתולוגי "שנה טובה", עובר הילד ששר על כל חלקי החברה הישראלית, ממשפחתו הגרעינית דרך הדוד החייל הגיבור אשר על המשמרת ועד לחקלאים שבספר ומפתחים את הארץ. ראש השנה נועד להדגיש לכל אחד שהוא חלק מהעם והמדינה, ההיקשרות למעגל החברה הגדולים יותר מתחילים ביצירת מחויבות למשפחה הגרעינית והמורחבת דרך יצירת מסורת משותפת. כחלק ממהלך הערב כדאי לעבור על חברי המשפחה ולראות מי מהם מייצג חיבור לכלל עם ישראל, כמו החייל שאולי נעדר מהארוחה ונשאר בבסיס, הדוד שעשה עלייה לבד או הענף במשפחה שהחליט להשתקע בעוטף עזה למרות הקשיים.

המגוון הגדול שיש בכל משפחה ישראלית מתגלה כיתרון כאשר מנסים להראות שכולנו חלק ממסגרת גדולה יותר, ועלינו לנצל אותו ולהראות שכולנו חלק ממסורת והמשכיות שמשותפים לכל החוגגים את ראש השנה בכל צורותיו. דרך נוספת להראות את החיבור הישראלי הוא דרך אקטים סימבולים, למטרה זו אפשר להשתמש שוב בטקס סימני ראש השנה, אפשר לקנות אחד ממארזי שי לראש השנה מיוחד של סימנים שגודל בגליל או בנגב, או אפילו ליצור סימנים חדשים שייצגו את מגוון החברה הישראלית. 

מתנות לראש השנה

מתנות שהן יותר מיציאה ידי חובה

 

להרבה מן המתארחים בראש השנה עניין המתנות נראה כמעיק ומיותר, שהרי קערה או קרש חיתוך שיקבלו המארחים בהמוניהם מתבררים בדרך כלל כשהשקעה לא מוצלחת שהתבררה כלא משמעותית. אבל מתנות לראש השנה יכולות להיות הזדמנות לחזק את הנרטיב של הערב ולהפוך אותו ליותר מוצלח. מתנה משמעותית תאפשר לאורח להשפיע על האירוע ולקחת אותו מעט לכיוון שלו. אפשר לקנות מארז לראש השנה שיוכל להשתלב בטקס הסימנים ולהכניס גם את התרומה של האורח לאירוע. מתנה משמעותית תוכל להיות בסיס למסורת משפחתית שתהפוך את ההתכנסות המשפחתית לאירוע של ממש.

מומלץ להביא מתנה שתהיה רלוונטית מייד, קרש חיתוך לבדו יהפוך למיותר כיוון שהסלטים לארוחה שתחל מייד כבר נחתכו, ולכן קערת מלאה בסלט המפורסם שלכם תשאיר רושם חזק יותר. במידה ואתם מבקרים אצל הצד השני של המשפחה אפשר להביא מתנה שקשורה דווקא למסורת האישית שלכם ולהוסיף עוד נופך של חיבור לחברה הישראלית.

»»————- ★ ————-««

 מחפשים מתנה לעובדים ? כנסו קודם לעמוד מתנות לעובדים לקבלת אוסף רעיונות שכולם אוהבים לקבל.

»»————- ★ ————-««

טקס, סימנים ומתנות שיוצרים מסורת

 

קל להתבלבל ולחשוב שהסימנים או המתנות נותנים לראש השנה את המעמד החשוב שלו, אבל האמת היא שמדובר באחת ההתכנסויות הכי חשובות למשפחה הישראלית לאורך כל השנה. כדי לא לפספס את הפוטנציאל של הערב ולהפוך אותו למשמעותי עלינו להשתמש בכל האמצעים העומדים לרשותנו, לגרום למתנות להיות רלוונטיות ולוודא שטקס הסימנים מביא אותו ערך מוסף. כדאי לשים לב למסורות הקיימות במשפחה ולחזק אותם ואולי אפילו לאמץ כמה חדשות מחברי משפחה שהצטרפו או אפילו מהשכנים או האינטרנט. ראש השנה משמעותי יעזור ללכידות המשפחתית וייתן משנה תוקף לשאר הפעילויות שנעשה יחדיו. אפשר לנצל את האירוע על מנת להדגיש את הערכים שחשובים לנו אם במילים, מעשים או אפילו באוכל שמגישים.

ערב שתוכנן בקפדנות יהיה משמעותי ומעניין לכל המשתתפים, ויגרום למשפחה לנצל את הפוטנציאל שטמון בראש השנה ובהתכנסות המיוחדת הזו.

סגור
עגלת הקניות שלכם (0)

עגלת הקניות שלך ריקה, זה הזמן להוסיף מוצר לעגלה ולהרגיש את הגליל מגיע עד אליך. עגלת הקניות שלך ריקה, זה הזמן להוסיף מוצר לעגלה ולהרגיש את הגליל מגיע עד אליך.0