משלוח חינם מעל 249 ₪

המדריך ל: סימני ראש השנה

אחרי שכל המשפחה התכנסה, השלמנו פערים והחלפנו מתנות לראש השנה הגיע הזמן למרכז האירוע – סעודת ראש השנה. ראש השנה מוכר בציבור כחג הכי משפחתי, וכל אדם מבחין בייחוד שלו על פני התככנסות משפחתית שגרתית. ראש השנה מביא איתו מעמד רשמי ודורש ממנו ליצור חוויה מיוחדת שתלכד את כל המשפחה סביב הערכים המשותפים של של העם היהודי, וזאת דרך סעודת החג המיוחדת.

השלד של האירוע סובב סביב טקס סימני ראש השנה, מנהג נפוץ שאפשר למצוא את שורשיו בתקופת התלמוד והמשנה. משתתפי הסדר מנצלים את שעת חשבון הנפש שהוא אחד מעמודי התווך של ראש השנה ובטקס מיוחד מבקשים בקשות ותפילות דרך אכילת מאכלים מיוחדים שמסמלים כל אחד מהם בקשה מסוימת. טקס הסימנים הוא הזדמנות מצוינת לתת לאירוע נופך מיוחד וערך מוסף. 

סימני ראש השנה

כיצד להפוך את הסימנים לחלק המרכזי בארוחת החג

רשימת הסימנים מורכבת ממאכלים שאנחנו לא נפגשים איתם לעיתים קרובות, לדוגמה כרישה ולוביא, קטנייה שדי אלמונית שימי השנה הרגילים. טקס הסימנים נותן לנו אתגר ליצור תךריט מעניין ומשביע מהמאכלים המיוחדים האלו. הרשת מלאה בעשרות מתכונים מיוחדים עם סימני החג. עליהם אפשר להוסיף את מתכוני ראש השנה המסורתיים שעוברים מדור לדור במשפחה, וכך לחזק את הקשר של המשתתפים למסורת המשפחתית.

התנהלות טקס סימני ראש השנה

נקודת הזמן בה מתחילים את הטקס, אם לפני הקידוש, אחריו או בסוף הארוחה משתנה ממסורת למסורת. בוחרים משתתף אחד שיהיה עורך הטקס ולפני כל סימן עורך הטקס ימנה מישהו שיבקש את התפילה המתאימה למאכל ויחלק ממנו לכולם.  פורמט הברכה הוא "יהי רצון, ה' אלוקינו ואלוקי אבותינו" ואז להוסיף את הבקשה.

סימני חג ראש השנה

ישנו מנהג להתחיל מהתמר כיוון שהוא אחד מ- שבעת המינים שארץ ישראל התברכה בהם.

תמר – "יהי רצון שייתמו אויבינו ושונאינו וכל מבקשי רעתנו" 

פצצת האנרגייה שהיא גם הפרי הכי ארץ – ישראלי שיש. גדל על עצי הדקל הנפוצים באיזורים מדבריים כמו הערב ובקעת הירדן, מתוק ומזין וחלק בלתי נפרד מכל אורח חיים בריא. אנו משתמשים בתמר כדי לייצג את התקווה שלנו לחיי שלום ואחווה, שאויבים יהפכו לחברים. מהתמרים האלו אנחנו מכינים סילאן מתוק שמשתלב בהרבה מאוד מתכונים.

שאר שמות הסימנים והתפילות שנגזרות מהם הם ברובם בארמית, ולכן כדאי לפני או אחרי התפילה להסביר למשתתפים, ובמיוחד לצעירים שבהם את משמעות המילה. הזיהוי של המאכלים עם השם הארמי הוא מורכב, ולכן לפעמים הירק משתנה מעדה לעדה לפי המסורת והירקות שהיו זמינים להם.

כרתי (לוף או כרישה בארמית) – "יהי רצון שייכרתו אויבינו ושונאינו וכל מבקשי רעתנו"

עם השם הארמי והאניגמטי מעט, כרישה בצורת פשטידה או קציצות יכולה להיות כוכבת הערב שנחכה לה כל השנה. כמו שהשם מרמז, הכרתי מבטא את התחושה שלנו לביטחון ושקט מול אלינו הבאים לפגע בחיינו, וזו הזדמנות טובה להזכיר את האח הגדול או בן הדוד שאולי נעדרים משולחן החג ומגינים עלינו.

רוביא (לוביא, דומה לשעועית בעלת צורה צרה וארוכה) – יהי רצון שירבו זכויותינו ותלבבנו"

קטניה מיוחדת ואקזוטית שמסמלת את הרצון שלנו לקבל הרבה וזכויות על מעשינו, שנוערף בהרבה טוב בעקבותם. 

סילקא (בסלק בארמית, עלי הסלק) - "יהי רצון שיסתלקו אויבינו ושונאינו וכל מבקשי רעתנו"

היקר המתוק והפופולארי יכול להגיע במגוון דרכים, והמסורת להשתמש דווקא בעלי הסלק נותנת לנו הזדמנות לאכול מאכלים מפתיעים מחלק בירק שאנחנו לא נפגשים איתו בדרך כלל. הסלק נכנס בתוך סדר סימני ראש השנה כחיזוק לרצון שלנו לביטחון, בבקשה שכל אויבנו יסתלקו מעלינו.

קרא (ארמית, כנראה סוג של דלעת) – "יהי רצון שתקרע רוע גזר דיננו, ויקראו לפניך זכויותינו"

הירק המתוק נותן לנו הזדמנות להרגיש אמריקאים עם פאי דלעת, שדווקא משמש מאכל מסורתי בחג ההודיה, מעין מקבילה אזרחית אמריקאית לחג חשבון הנפש שאנו חוגגים. השם הארמי מרמז לקריעה, ובטקס הסימנים זהו השלב בו אנו מדברים ישירות על הממד הקדוש של ראש השנה ומתייחסים לימים הנוראים.

רימון – "יהי רצון שנהיה מלאים מצוות כרימון"

הכוכב האמיתי של הערב והסמל הבלתי רשמי של ראש השנה. אחרי שגילינו ברשת כמה שיטות לפתיחה מהירה ונקייה של הרימון אפשר להנות מהטעם המיוחד והקאנצ'יות של הגרעינים. שווה לברר על קנייה של כמה זני רימוננים ולהנות ממגוון טעמים מרענן, ולשב את הרימון במנות לאורך כל הארוחה ולתת להם טוויסט ברוח החג. 

לחצו פה למתכונים של: מנות עיקריות, מנות ראשונות, תוספות, קינוחים.

הרימון, וגרעיניו המסודרים צפופים בכיתות, מסמל את הרצון שלנו להתמלא במצוות ומעשים טובים עד להתפקע. זו הזדמנות מצוינת לעשות סבב שבו כל אחד יספר על מעשה טוב שהוא עושה או ערך שהוא רוצה לקדם.

תפוח בדבש – יהי רצון שתחדש עלינו שנה טובה ומתוקה"

הטבילה של התפוח מבטאת את כל הטוב והמתיקות שאנחנו רוצים שתורעף עלינו בשנה הקרובה. המשקיעים יוכלו לבשל ערב החג תפוחים מסוכרים בסוכר או דבש , ההצלחה בטוחה.

בגליליס תוכלו למצוא דבש פרחי בר מתוק ואיכותי

ראש של דג – "יהי רצון שנהיה לראש ולא לזנב"

אצרקציה מגניבה שגונבת את תשומת הלב של השולחן. אמנם לדג כבר אין תקווה, אבל הוא מסמל את הרצון שלנו להתפתח ולנצל הזדמנויות בשנה הקרובה, וכמובן שנדע להתקדם בצורה נכונה, כמו בפתגם הדומה – "הוי זנב לאריות, ואל תהי ראש לשועלים".

המנה שתוגש לא חייבת להיות יבשה וחדגונית, אלא הזדמנות להיות יצירתיים ולתת לטעם ולסידור להוות אטרקצייה משלהם. ולא לשכוח להשתמש בשאר הדג כדי שיהיה מספיק לכולם, ויש כאלו שמשתמשים בו בתור סימון – "יהי רצון שנפרה ונרבה כדגים".

סימנים עדתיים

לכל עדה יש את הסימנים הייחודים לה, כמו חבושים שיהודי ספרד ביקשו דרכם "שיצאו חבושי עמך ישראל ממאסרם לאורה" והגזר שהאשכנזים הביעו איתם את תקוותם מיום הדין וביקשו "שתקרע רוע גזר דיננו ותזור עלינו גזרות טובות". אפשר ומולץ לגוון בסימנים מעדות שונות ולצרף סימנים שחברי משפחה חדשים מביאים איתם מביתם.

סימנים חדשים

אנחנו בדרך כלל חושבים על סימנים שחשבנו על כעל הלצות כגון קולורבי, "שנשמש בקול הרבי", אבל חלק חשוב מטקס הסימנים הוא לחדש סימן שייצג בקשה ותקווה שאנחנו רוצים להדגיש. ברשת אפשר למצוא הרבה סימנים חדשים, ותמיד אפשר ומומלץ לחשוב על סימנים מיוחדים של המשפחה.

המשפחה בהרבה מאוד מקרים הם החברים לעבודה, לכן כדאי לכם לראות את המאמר על מתנות לעובדים

על הרשימה הזו יש עוד הרבה סימנים שנשמרים במסורות קהילתיות ומשפחתיות, וכמובן שישנה האפשרות להוסיף סימנים חדשים עם משמעות אקטואלית. אפשר לשלב בטקס הסימנים מארזים מיוחדים לראש השנה שיתנו סימנים חדשים ומפתיעים. לדוגמה מארזים לחג ראש השנה של גליליס, שמעבר לסימנים החדשים יוכלו לעזור לתת ערך מוסף לסעודה על הדגשה של ערכים חשובים כמו יישוב הארץ ותמיכה באנשים עם מוגבלויות.

חשוב לתכנן מראש את כל הסימנים ולהיערך מראש עם מתכונים מיוחדים וטעימים. בשביל מטרה אפשר להיעזר במארזים מיוחדים שמציעים סימנים מעניינים וחדשים שיכניסו תוכן לערב. טקס סימני ראש השנה הוא הזדמנות ליצוק תוכן חשוב ולנצל את המעמד שראש השנה מביא להתכנסות המשפחתית. ערכים ותקוות שאנחנו רוצים לקדם כשמפחה וקהילה יכולים לבוא לידי ביטוי במסורת המיוחדת והעתיקה הזו, שלמרות הכל ממשיכה להתחדש ולהישאר רלוונטית אפילו בימינו.

סגור
עגלת הקניות שלכם (0)

עגלת הקניות שלך ריקה, זה הזמן להוסיף מוצר לעגלה ולהרגיש את הגליל מגיע עד אליך. עגלת הקניות שלך ריקה, זה הזמן להוסיף מוצר לעגלה ולהרגיש את הגליל מגיע עד אליך.0