משלוח חינם מעל 249 ₪

חג שבועות – 10 דברים שלא ידעת על החג

10 דברים שלא ידעתם על חג שבועות! 

חג שבועות הוא חג ידוע וחשוב במסורת היהודית, והוא השני מבין שלושת הרגלים: פסח, שבועות וסוכות.

חג השבועות ידוע במנהגיו הרבים, בניהם אכילת פירות ומוצרי חלב תוצרת ארץ ישראל ולימוד תורה כל הלילה.

גם אלו מאיתנו שאינם שומרי מסורת אוהבים להיפגש ולציין את החג יחד עם המשפחה.

במאמר זה נרחיב על המסורות השונות בחג השבועות, המאכלים האהובים המזוהים עם החג ובונוס – רעיונות למתנות לחג לכל המשפחה.

חג השבועות במסורת היהודית

מה התאריך העברי של חג השבועות?

חג השבועות מתקיים בתאריך העברי ו' בסיוון, יום לאחר סיום ספירת העומר המתחילה לאחר חג הפסח. 

את ערב החג כמובן חוגגים בתאריך העברי ה' בסיוון. 

כאמור, חג השבועות הוא השני מבין שלושת הרגלים בהם היה נהוג לעלות לבית המקדש. בדומה לחגים אחרים, לחג שבועות ישנו קשר הדוק לאדמה ולחקלאות, והוא מציין קציר התבואה ולכן נקרא גם חג הקציר או יום הביכורים. למעשה, לחג השבועות ישנם שמות רבים הקשורים במסורות ובמשמעויות השונות שלו:

 • חג שבועות: שם זה ניתן לחג על שם השבועות החולפים במשך ספירת העומר. חג השבועות חל יום לאחר ספירת העומר שמתחילה לאחר חג הפסח ונמשכת שבעה שבועות (49 ימים).
 • חג הקציר: בדומה למסורות שונות, גם במסורת היהודית חגים נקשרים לשלבים בעבודה חקלאית. שבועות חל סמוך למועד קציר החיטים, ולכן מכונה גם "חג הקציר". 
 • יום הביכורים: נקרא כך בשל המנהג בתקופת בית המקדש להקריב את קרבן מנחת הביכורים. שם זה מופיע בתורה, בספר במדבר.
 • חג מתן תורה: לפי המסורת היהודית, בחג שבועות נערך מעמד הר סיני בו נתן אלוהים את התורה לעם ישראל בהתגלות אלוהית חד פעמית. לכן החג נקרא גם על שם מתן התורה, ונהוג ללמוד בו תורה במשך כל הלילה.
 • חג המים: מנהג ידוע בחג שבועות בקרב ילדים הוא לשפוך מים זה על זה. שורשו של מנהג זה הוא מנהג קדום בו הותזו מעט מים כדי לעורר יהודים בשעות לילה מאוחרות בעת לימוד תורה. להרחבה בנושא לחצו על למה שבועות הוא חג המים 
 • עצרת: שם שניתן לחג בגמרא והיה בשימוש חז"ל.

מנהגי חג השבועות

חג השבועות הוא לא רק חג שמצוין בתורה ורלוונטי עבור שומרי תורה ומצוות – בין אם אנחנו דתיים, חילונים או ברצף שבניהם, זה תמיד נחמד להיפגש יחד כל המשפחה לארוחת שבועות ולקיים את מנהגי החג שבועות, בין אם באופן מלא ואדוק ובין אם באופן קליל או חלקי. אלו הם מנהגי החג האהובים:

אז שיהיה לנו חג שבועות שמח 

 • אכילת מאכלי חלב ודבש: בחג שבועות ישנם מנהגים רבים כפי שנראה, אך אין ספק כי המנהגים האהובים ביותר הם מנהגים הקשורים באוכל. לכן חובבי ארוחות חלביות נהנים בחג זה במיוחד, שכן אכילת מאכלי חלב היא מנהג חשוב בו. מקורו של המנהג לאכול מאכלי חלב ודבש בשבועות הוא מיהדות אשכנז, אך כיום גם יהודים רבים מארצות המזרח שמחים לאמץ מנהג זה ולקיים סעודה משפחתית חלבית כיד המלך.
 • חגיגות ביכורים ומאכל מפרי הארץ: במושבים וקיבוצים רבים נוהגים לחגוג בשבועות את סוף הקציר בטקסי הבאת ביכורים. טקסים אלו ידועים במופעים מיוחדים ובשירי חג. בנוסף לכך, בשל הזיהוי של החג עם פירות ביכורים, נהוג לאכול מפרי הארץ ומתוצריה.
 • קריאת מגילת רות: בנוסף לקריאת התורה הנהוגה בחג השבועות, נהוג גם לקרוא את מגילת רות הכלולה בחלק הכתובים בתנ"ך. הסיבה למנהג זה היא שהסיפור שבמגילת רות התרחש בתקופת הקציר המזוהה עם חג השבועות. מגילת רות עוסקת ברות המואבייה, גיורת שהצטרפה לעם היהודי ולפי המסורת היהודית מצאצאיה נולד דוד המלך.
 • לימוד תורה כל הלילה: חג השבועות, הנקרא גם "מתן תורה" מזוהה מאוד עם לימוד תורה ונהוג ללמוד בו תורה כל הלילה, וזאת משום שלפי המסורת בני ישראל האריכו בשינה ולא התעוררו למתן התורה, ולימוד תורה כל הלילה הוא התיקון לכך.
 • קישוט הבית בצמחייה: מנהג שנהוג בחלק מהמקומות הוא לקשט את הבית בצמחייה, כאמור בשל הקשר של החג לקציר, ביכורים ועבודת אדמה.
 • חג המים: מנהג ידוע של החג בעיקר בקרב ילדים ונערים הוא לערוך מלחמות מים ולשפוך מים אחד על השני. ישנם המאמינים כי מי שהותזו עליו מים, לא יאונה לו כל רע במשך ימות השנה. 

האם שבועות זה חג דתי?

הוא חג ביהדות לפי זה שמציינים אותו בכל שנה בלוח השנה העברי. אם לא היה חג דתי היו מציינים אותו בלוח השנה הלועזי. 

אחרי שלמדנו על מנהגי חג השבועות חשבנו שאולי תרצו עוד מידע כמו: עובדות מעניינות על אחד ממרכיבי זהות החג וחלק בלתי נפרד מחג שבועות הוא שבעת המינים

מתנות לחג השבועות

חג שבועות הוא חג דאורייתא בו יש מנהגים רבים לפי המסורת היהודית שבו רבים מקפידים על שמירת חג שבועות. עם זאת, הוא לא פחות מכך מועד בו אנחנו נאספים עם כל המשפחה, בין אם במשפחה המצומצמת שלנו, המשפחה הרחבה או עם חברים ואנשים קרובים. באירועים כאלו נהוג לשמח את האנשים הקרובים והאהובים עלינו ולהביא להם מתנות לכבוד החג. אם אתם שוברים את הראש על מתנה מתאימה, הכנו במיוחד בשבילכם רשימת מתנות מושלמות לחג השבועות. 

 מארזי שי לחג

כי מה יותר טוב בתור מתנה לחג השבועות מאשר מארז לחג שישדרג באופן משמעותי את ארוחת החג? גליליס מציעה מגוון מארזי חג בוטיקיים, המכילים מכל טוב שיש להציע: ממרחי בוטיק, קונפיטורות וריבות, שמנים, דבש ועוד. כל המוצרים של גליליס יוצרו בידי עסקים קטנים ובינוניים באזור הגליל, ומביאים טעם מיוחד ותרבויות מגוונות.

 מוצרי קוסמטיקה בוטיק

הכישרון האמיתי בבחירת מתנה זה לבחור מתנה שמצד אחד האדם לא היה קונה לעצמו, אך מצד שני מתנה שהוא ישמח לקבל ושתשמש אותו. מתנה כזו יכולה להיות מוצרי קוסמטיקה וטיפוח. גליליס משווקים מגוון מוצרי טיפוח בוטיקיים שיכולים להתאים מאוד כמתנה לחג.

יינות

ושוב אנחנו במתנות שמשדרגות את ארוחת השבועות. יין זו מתנה נהדרת שהמארח יכול לחלוק אותה יחד עם האורחים. קניית יינות כמתנה לחג יכולה להביא לידי ביטוי את הטעם האישי שלכם ביין, כאשר בסכומים לא גבוהים ניתן לרכוש יינות איכותיים שכל מארח ישמח לקבל.

מוצרי יודאיקה

אם אתם מעוניינים לקנות מתנה לחברים או בני משפחה דתיים, מוצרי יודאיקה יכולים להיות רעיון נהדר לכך. מוצרים כגון כיסוי מעוצב לחלה, בית מזוזה, סכין לשבת, ערכת הבדלה ועוד מוצרי יודאיקה רבים.

מאכלים לחג השבועות

בחגים רבים במסורת היהודית עומדת במרכז סעודת החג, ובאופן כללי אוכל. אז אנחנו יודעים שבשבועות נהוג לאכול חלב, דבש ומפרי הארץ – אבל מה כדאי להכין ולהגיש באופן ספציפי? הבאנו לכם מספר רעיונות לשדרוג סעודת החג:

 • ממרחים ללחם: שבועות הוא חג הקציר המסמל את קצירת החיטים, ולכן לחם הוא מאכל שכמעט בגדר חובה בחג השבועות. אם אתם מעוניינים לשדרג באופן משמעותי את אכילת הלחם, אנחנו ממליצים על ממרחי בוטיק שיהפכו את מנת הפתיחה למושלמת: ממרח פלפלים קלויים, ממרח עגבניות מיובשות, ממרח ארטישוק ופסטו, ממרח תמרים וחלבה, ריבות וקונפיטורות. גליליס מציעה מגוון ממרחים כאלו מתוצרת הגליל.
 • קישים למנה העיקרית: ארוחת שבועות היא ההוכחה לכך שאפשר לשבוע גם ללא בשר. למנה העיקרית תוכלו להכין קישים ממגוון מתכונים לשבועות שתוכלו למצוא באינטרנט או אצלנו בעמוד המתכונים. מספר רעיונות שאולי יתחזק לכם להכין: 
 1. קיש זוקיני, עגבניות ואורגנו
 2. קיש פטה, קשבל וירקות
 3. קיש בטטה
 4. קיש פטריות ועשבי תיבול
 • ולקינוח עוגת גבינה: כי אי אפשר לחגוג שבועות באמת בלי עוגת גבינה. בין אם מדובר בעוגת גבינה אפויה או בעוגת גבינה קרה – זו הדרך המושלמת לסיים את ארוחת שבועות. 

 

לעוד מאמרים בנושא חג השבועות :

מאמרים מעולים שפשוט תרצו לשתף בכל הכוח

שבעת המינים – שבועות

שבועות, שבועות, חג יפה כל כך.חג שבועות הינו חג בעל משמעות רבה ומשמחת, חלק מהאנשים אינם מכירים לעומק את מנהגי החג, משמעותו ודברים נוספים חשובים לא פחות. לעומת חגים אחרים…

ucare

מנהגי חג שבועות והעצמה נשית

חג שבועות, חג שמח עם משמעותמנהגי חג שבועותחג שבועות עומד בפתח ומביא עימו מנהגים, מסורת ומאכלים טעימים במיוחד. ישנה משמעות רבה לחג אשר שונה מעט משאר החגים הנחגגים בישראל כמו…

ucare

חג שבועות שמח

ברכה לחג השבועות לרגל חג הקציר, אעטר לך טנא עשיר. אלומת שיבולים זהובה, אאגוד באהבה. זר מרגניות פורח וברכת מועד שמח לך שלוחה מנשמתי, עם רגשי אהבתי חג שבועות הגיע…

ucare

מתכונים לשבועות - 2021 שווים במיוחד

אמנם חג השבועות הוא חג ללא מאכלים מסורתיים מובהקים כמו סופגנייה או מצה, אולם נהגו ישראל לאכול בו מאכלי חלב. יש התולים את המנהג בכך שעם ישראל רק קיבלו את…

ucare

מדריך לשולחן שבועות

חג שבועות מאגד בתוכו רעיונות רבים ובעל אופי ייחודי משלו. חג השבועות מעורר בנו ניחוח של קציר וטבע, משרה אווירה של חגיגיות ומסמל את אירוע מתן התורה. לאור מנעד התחושות…

ucare

מארזי שבועות אישיים וגם לעובדים (חברות) 

חג שבועות, הקרוי גם חג האביב וחג הקציר, מעורר בנו תחושות של ניקיון וטוהר, ומציף בנו תחושות של טבע, פריחה והתחדשות. אנשים רבים מנצלים את האווירה החגיגית על מנת להפסיק…

ucare

מארז שבועות חגיגי + קרש חיתוך לגבינות

מארז שבועות חגיגי וקרש לגבינותהמארז כולל:קרש חיתוך לפלטת גבינות3 סכינים לגבינות וממרחיםשמן זית כתית 250 גרםממרח ארטישוק ופסטו 185 גרםממרח עגבניות מיובשות 185 גרםממרח לימון כבוש 185 גרםסילאן 120 גרםקונפיטורת…

ucare

סגור
עגלת הקניות שלכם (0)

עגלת הקניות שלך ריקה, זה הזמן להוסיף מוצר לעגלה ולהרגיש את הגליל מגיע עד אליך. עגלת הקניות שלך ריקה, זה הזמן להוסיף מוצר לעגלה ולהרגיש את הגליל מגיע עד אליך.0