משלוח חינם מעל 249 ₪

חג שבועות שמח

ברכה לחג השבועות

לרגל חג הקציר,
אעטר לך טנא עשיר.
אלומת שיבולים זהובה,
אאגוד באהבה.
זר מרגניות פורח
וברכת מועד שמח
לך שלוחה מנשמתי,
עם רגשי אהבתי

חג שבועות הגיע והוא בא בדיוק בזמן.

אם כן חג שבועות עומד בפתח ומביא עימו מנהגים, מאכלים מסורתיים, והרגלים אשר מזוהים ומאפיינים במידה רבה את החג ובנוסף מעניקים לחג שבועות ייחודיות מסוימת על פני חגים אחרים. את חג השבועות חוגגים מדי שנה, ישנם מספר סיבות לחגיגת חג זה הכוללות בין היתר מאכלים, מצוות, מנהגים וברכות מיוחדות שיש לבצעה בכל שנה עם בוא החג. 

כמה עובדות על חג השבועות.

כפי שציינו חג השבועות חל מדי שנה ובכל פעם באותו תאריך, על פי לוח השנה העברי החג נחגג כל שנה בתאריך – ו’ בסיוון. חג שבועות הינו החג השני מבין שלושת הרגלים. שלושת הרגלים הינם שלושה חגים אשר מוזכרים בתורה (פסח, שבועות וסוכות) בהם יש לקיים שלוש מצוות זהות ועיקריות כחלק בלתי נפרד מהחג. 

כמה שמות יש לחג? ומה המשמעות של כל שם?

לחג השבועות ישנם מספר שמות נוספים מלבד שבועות, להלן השמות הנוספים של החג:

 1. חג שבועות – נתחיל מהשם הפופולרי והמוכר ביותר שיש לחג הנפלא הזה, שבועות. הסיבה לכך שהחג נקרא גם חג שבועות הוא מכיוון שבתאריך אשר בו חל החג מסיימים את ספירת העומר (מצוות עשה מהתורה) אשר אורכה עומד על – 49 ימים, שבעה שבועות. 
 2. חג הקציר – כיוון שלקראת החג היה נהוג לקצור את החיטה מהשדות מהסיבה שהחיטה כבר היית בשלה ותקינה לשימוש בשלב זה של השנה, עם בוא האביב. בעת העתיקה החיטה שימשה לטובת קורבן שהיה נהוג להקריב בבית המקדש עם בוא החג.
 3. חג/יום הביכורים – על פי ההגדרה ביכורים הם הגידולים הראשונים שהניבו פירות (בארץ ישראל כמובן) ומתייחסים אל שבעת המינים אשר מזוהים כל כך עם החג ועליהם נרחיב בהמשך. 
 4. חג מתן תורה – אף על פי שהשם הנ”ל אינו מוזכר במקרא, בעקבות המסורת של העם היהודי ביום בו חל ערב חג שבועות זהו היום בו גם חל מעמד הר סיני. מעמד הר סיני הינו אירוע היסטורי בעל חשיבות רבה לעם היהודי כיוון שביום הזה קיבלו עם ישראל את לוחות הברית ואת התורה מידי הבורא כאשר נגלה בפני העם בצורה חד פעמית. 
 5. יום הקהל – כאשר קיבלו עם ישראל את התורה מידי הבורא כפי שציינו קודם לכן נצטווה משה רבנו (מנהיג העם היהודי במשך שנים בתקופת המקרא) לכנס את כל העם למקום אחד ללא יוצא מן הכלל, המקום היה כמובן הר סיני. העבודה שכל העם התקהל במקום אחד מעידה על אחדות מסוימת שהיית בעם באותה תקופה ויש האומרים שעד היום קיימת אותה אחדות. בזכות אותה אחדות שהיית לעם ישראל במעמד הר סיני נקרא חג שבועות גם יום הקהל.
 6. חג/יום המים – השם הנ”ל אינו מוזכר באף מקום מקראי כמו: התנ”ך, המשנה או הפרשנויות הנוספות כיוון שזהו שם שניתן לחג בידי העם במהלך השנים האחרונות, הרבה אחרי ימי העת העתיקה. תחילה השם הגיע כתוצאה ממסורת בקרב קהילת יהדות צפון אפריקה. ישנם מספר סיבות לשם חג המים לדוגמא: בגלל שהתורה נמשלה למים, סיבה נוספת מגיע ממשה רבינו שהמים של היאור הצילו אותו ואת העם היהודי מספר פעמים ולכן חוגגים עם מים, סיבה שלישית לכינוי החג היא מכיוון שבליל חג השבועות נהוג להישאר ערים כל הלילה וללמוד תורה אז כדי לא להיות עייפים שופכים מים כדי להתעורר ועוד סיבות נוספות. למרות השם והמנהגים המעודדים שפיכת מים יש לזכור כי אין לנו בארץ הרבה מים לבזבז וכמובן לשמור על פרופורציות גם בחגים, כי חבל על כל טיפה.  

שבעת המינים.

מה הם שבעת המינים? איפה הם מוזכרים? למה הם קשורים לחג שבועות? ישנן שאלות רבות העולות כתוצאה משבעת המינים וכל הקשור בהם, אז בואו נעשה סדר בדברים ונפרט בדיוק אילו סוגי גידול נכללים בין שבעת המינים מה כל כך מיוחד בהם שקשור לחג.

“ארץ ישראל השתבחה בפרותיה”.

בתורה בספר ויקרא מתאר הבורא לעם ישראל את התבואה החקלאית הפוריה שנתברכה בה אדמת ארץ ישראל. וכדוגמא לכך מסופר במקרא על שבעה מיני גידול, להלן שבעת המינים.

 • חיטה – מגיע ממשפחת הדגנים ומשמש כחומר גלם עיקרי עבור מגוון מוצרים כמו לחם, קמח ועוד.
 • שעורה – גם השעורה מגיע ממשפחת הדגנים ובעלת ערכים תזונתיים טובים אשר דומים מאוד לאלו שיש בחיטה. בשונה מהחיטה, שעורה היא מקור מזון עיקרי וחיוני גם עבור בעלי חיים רבים. 
 • גפן – מעבר לפירות המתוקים והמגוונים שמפיק הגפן (ענבים) משמש הגפן גם כמרכיב עיקרי לאחד המשקאות העתיקים בעולם, היין. 
 • תאנה – פרי עסיסי ומתוק במיוחד שלפי ממצאים ארכיאולוגים קיים על אדמת ארץ ישראל כבר אלפי שנים ולכן מזוהה כל כך עם ארץ ישראל.
 • רימון – פרי בעל חשיבות רבה במסורת של העם היהודי אשר נזכר גם בהקשר של חגים אחרים ומדמה את התכונות הטובות המצויות בנפש היהודית.
 • זית – עץ הזית זוכה לאריכות ימים וכיום קיימים בארץ עצי זית בני מאות שנים, בנוסף ניתן להשתמש בזית כדי להפיק שמן זית, שמן בריא ומזין במיוחד.
 • תמר – במקרא התמר מכונה דבש, זאת מכיוון שבעזרת התמר ניתן להפיק דבש תמרים סילאן. דבש התמרים טעמו מעט שונה מדבש פרחי בר אך בעבר בימי העת העתיקה שימש כמקור דבש יחיד. גם היום סילאן הינו מוצר פופולרי שניתן להשיג בחנויות רבות. בנוסך בעזרת סיבי הצמח עצמו ניתן להכין דברים נוספים כמו סלסלאות, סכך ועוד.

מה מיוחד בשבעת המינים?

ישנם מספר סיבות ופרמטרים המייחדים את שבעת המינים, ראשית מיני גידול אלו משמשים כחומרי גלם עבור מוצרים רבים, הענב ליין, התמר לדבש, החיטה ללחם ועוד. שנית את מיני גידול אלו ניתן לאכול גם בטווח הרחוק יותר בצורה יבשה לדוגמא ענבים צימוקים, תאנה דבלה, תמר מג’הול ועוד. בעקבות הערך המוסף והתכונות הייחודיות למיני גידול אלו קיבלו שבעת המינים את המשמעות החיובית שיש להם כיום. 

עוד ממנהגי החג. מגילה ומאכלים.

בין יתר מצוות ומנהגי החג קוראים את מגילת רות. סיפור מגילת רות מגיע מהתנ”ך והיא אחת מבין חמשת המגילות המוזכרות במקרא. המגילה מביאה את סיפורה של רות המואביה,  בחורה גויה שהתגיירה ובמגילה מצוין מה כולל תהליך התאקלמותה בחברה היהודית. אשר הביא את רות בסופו של דבר להיות אחת הנשים המשפיעות והחשובות ביותר במקרא. מנהג נוסף המזוהה עם חג השבועות הוא אכילת מאכלי חלב ודבש. מקור המנהג מגיע מהעדה האשכנזית מאזור צרפת של ימי הביניים. גם לימוד תורה במשך כל הלילה זהו מנהג המיוחס לחג שבועות. טקס ביכורים הינו ממנהגי החג בו מתבקשים ילדים להתלבש לבן ולמלא סל עם פירות העונה, כפי שבני ישראל הביאו עימם לבית המקדש.

לסיכום.

חג שבועות הינו חג מיוחד בעל מגוון רב של מנהגים מלווים ומעצבים את המסורת של העם היהודי במשך אלפי דורות. החג אינו ארוך ונמשך יומיים, שלושה בלבד ומביא עימו אווירה מעצימה וייחודית. צאו לחגוג, תאכלו חלבי, תהנו מהפירות ותשפכו מעט מים, אבל באמת מעט מים. חג שמח. 

 מחפשים מתנה לחג? כנסו לעמוד – מתנה מקורית לשבועות

סגור
עגלת הקניות שלכם (0)

עגלת הקניות שלך ריקה, זה הזמן להוסיף מוצר לעגלה ולהרגיש את הגליל מגיע עד אליך. עגלת הקניות שלך ריקה, זה הזמן להוסיף מוצר לעגלה ולהרגיש את הגליל מגיע עד אליך.



0